Minkštinimas

VANDENS KIETUMAS

        Vandens kietumas priklauso nuo kalcio ir magnio jonų koncentracijos ir apskaičiuojama pagal formulę:
        Kietumas mg/l = 2,5 [konc. of Ca2+ (mg/l)] + 4,1 [konc. of Mg2+ (mg/l)]

        Šie vandenyje esantys mineralai kasdien sukelia nemažai problemų. Jie reaguoja su muilu sudarydami muilo apnašas, kurios lieka ant odos, drabužių ir santechnikos. Šios nuosėdos yra netirpios ir lipnios, todėl nenusiplauna paprasčiausiai skalaujant. Jos keičia odos pH ir gali ją suerzinti bei tapti infekcijos priežastimi. Jos lieka ant plaukų gadindamos išvaizdą ir apsunkindamos priežiūrą. Skalbiant jos neleidžia gerai išskalauti nešvarumų ir suteikia baltiniams pilkšvą atspalvį. Sintetiniai skalbimo milteliai iš dalies išsprendžia šią problemą, tačiau dalis aktyvių mežiagų tokiame vandenyje yra neutralizuojami, todėl padidėja skalbimo priemonių sunaudojimas.
        Dėmės ant stiklinių indų ir santechnikos - nuolatinis priminimas apie kietą vandenį. Jų nuolatinis valymas atima iš jūsų laisvalaikį. Virtuvėje nuosėdos puoduose ir virdulyje rodo, kad vartojate kietą vandenį. Kietame vandenyje verdamos daržovės praranda spalvą ir kvapą. Kietas vanduo sutrumpina santechnikos įrengimų bei boilerių tarnavimo trukmę. Kietos nuosėdos susiformavę ant šildymo elementų yra prasti šilumos laidininkai, todėl didėja energijos sąnaudos šildymui.

VANDENS MINKŠTINIMAS

        Laimei yra paprastas kieto vandens minkštinimo būdas. Minkštinimo filtras paprastai montuojamas ant šalto vandens įvado į pastatą. Vanduo, skirtas pievelės ar daržo laistymui paprastai neminkštinamas. Minkštas vanduo pirmiausiai skirtas šildymui, skalbimo mašinai, virtuvės kriauklei, tačiau nerekomenduojamas gėrimui. Minkštinimo filtro pagrindinis elementas - talpa užpildyta jonitine medžiaga. Vandeniui tekant per jonitą kalcio ir magnio jonai sulaikomi įkrovoje, o vandenyje juos pakeičia natrio jonai.
       Minkštinimo filtro savybės yra atstatomos periodiškai regeneruojant įkrovą. Regeneravimo dažnis priklauso nuo valomo vandens kietumo, vandens suvartojimo ir filtro našumo. Rekomenduojamas toks minkštinimo filtro našumas, kad regeneravimas vyktų ne dažniau kaip kartą per tris dienas. Renkantis filtrą reikia įvertinti savo vandens poreikius ir planuojamą maksimalų momentinį vartojimą. Minkštinimo filtras regeneruojamas valgomosios druskos tirpalu, kuriam tekant per įkrovą sulaikyti kalcio ir magnio jonai vėl pakeičiami natrio jonais. Regeneravimo tirpalas išleidžiamas į kanalizaciją.
       Dauguma minkštinimo filtrų yra automatiniai ir reikalauja tik periodiško druskos papildymo.

       Dėl padidėjančio natrio kiekio suminkštintame vandenyje kai kuriems žmonėms nerekomenduojama gerti minkštintą vandenį. Minkštas vanuo taip pat nerekomenduojamas laistymui